Мастопатия

0
1092

Мастопатія — це захворювання молочної залози, при якому змінюється співвідношення між її залозистої і сполучної тканинами, залізо ущільнюється, і утворюються кісти. Ще недавно мастопатія вважалася хворобою жінок клімактеричного віку. Сьогодні вона істотно омолодилася і зустрічається навіть у п’ятнадцятирічних. Жінки з діагнозом «мастопатія» відносяться до групи осіб з підвищеним ризиком ракових захворювань, спостерігаються і лікуються у онколога.

Мастопатія має дві форми: дифузну і вузлову. При дифузній формі в молочній залозі промацуються множинні ущільнення. Характерні періодичні, пов’язані з менструальним циклом болю і виділення із сосків. Оскільки кількість гормонів, що виробляються яєчником, в кожному циклі різний, то і болю можуть бути сильними, а можуть і зовсім не турбувати жінку.

Нерідко жінки ігнорують ці симптоми, роками не звертаючись до лікаря, і роблять небезпечну помилку, так як саме на цій ранній стадії мастопатия добре піддається консервативному лікуванню. При дифузійної мастопатії медики кажуть, що молочна залоза на дотик нагадує «мішечок, наповнений дробом». Коли в числі цих дрібних «дробинок» намацуються більші і різко відмежовані освіти з вишню і крупніше — у наявності вузлова мастопатія.

діагностика

Регулярно проводити самообстеження молочних залоз слід вже з 14-15-річного віку. З нехитрими прийомами обстеження грудей можна познайомитися в будь-якій жіночій консультації, поліклініці:

встати перед дзеркалом прямо, уважно оглянути молочні залози — чи немає яких-небудь випинань, втягнення або інших порушень форми грудей, потемніння окремих ділянок шкіри грудей, особливо соска. Повертаючись в півоберта направо і наліво, оглянути ліву і праву грудь;
закласти руки за голову і в цьому положенні знову оглянути груди прямо і в півоберта;
правою долонею обмацати ліву молочну залозу: чи немає затвердінь, пухлини. Точно так же обмацати і праву грудь;
лягти на спину, праву руку закласти за голову, а долонею лівої руки обмацати праву грудь, потім правою рукою — ліву.

Проводити цю нескладну процедуру бажано щомісяця після закінчення місячних або незадовго до них. Якщо виявлені виділення із сосків, затвердіння, пухлина в молочній залозі або пахвовій області, втягнення шкіри або соска — слід звернутися до лікаря негайно. Діагностика мастопатії — справа лікарів-маммологов, оскільки відрізнити її від інших захворювань молочних залоз, а іноді і від раку, під силу тільки фахівцеві.

Фактори ризику

Мастопатія — многопричинное захворювання, пов’язане як з генетичними факторами, так і з факторами навколишнього середовища і способу життя пацієнток. В даний час виявлено основні умови, що сприяють виникненню і розвитку захворювань молочних залоз. Першорядне значення має спадковий фактор, в першу чергу — це наявність доброякісних і злоякісних захворювань у родичок по материнській лінії. Одним з найбільш частих несприятливих чинників є запалення придатків матки, так як в результаті запалення дезорганизуется вироблення статевих гормонів.

У більшості пацієнток з різними формами мастопатії виявляється патологія щитовидної залози. Гіпофункція щитовидної залози підвищує ризик виникнення мастопатій в 3,8 рази. Важливою причиною, що сприяє виникненню мастопатії, є різні захворювання печінки, жовчовивідних шляхів і жовчного міхура.

З внутрішніх чинників ризику певну роль може грати ожиріння, особливо поєднується з діабетом і артеріальною гіпертензією. Ще одним фактором ризику розвитку дисгормональних змін в молочних залозах є йодна недостатність. Більшому ризику захворіти жінка піддається при стресі, неврозі, депресії. Порушення гормонального рівноваги в жіночому організмі викликаються також нерегулярним статевим життям. Жіноча самотність, відсутність стійких сімейних відносин — все це сприяє розвитку патологічних процесів в грудях.

Непрямі фактори ризику — пристрасть до алкоголю і паління. Може збільшити ризик розвитку захворювань молочних залоз вплив іонізуючої радіації. Серйозними наслідками загрожують травми молочної залози.

Штучне переривання вагітності також значно підвищує ризик розвитку патології молочних залоз. У жінок, яким проведено три і більше аборту, ризик розвитку мастопатій збільшується в 7,2 рази. Як не дивно, з підвищеним ризиком захворювань молочних залоз асоціюється високий соціально-економічний рівень (дієта, екологія мегаполісів, пізніше народження першої дитини і т. Д.). Підвищується ризик виникнення мастопатій і раку молочних залоз під впливом таких несприятливих факторів, як відсутність вагітності або пізня перша вагітність, відсутність грудного вигодовування або його короткий період. Виявлено зв’язок підвищеного ризику захворювання з раннім настанням менструацій і пізнім їх припиненням.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here